Hoppa till sidans innehåll

Resultat KM 2017

2017-10-13 23:57
Vi har nu genomfört alla 3 deltävlingar i KM, en i St Skedvi och två i Säter vid Motionscentralen.
  • Uppdaterad: 2017-10-13 23:58

KM avgörs i 3 deltävlingar där de 2 bästa räknas.

Klasser, P10-12, P13-14, P15-16, H17-39, H40-

F10-12, F13-14, F15-16, D17-39, D40-

Poängberäkning, 1:a = 6p, 2:a = 4p, 3:a = 3p, 4:a = 2p.

Alla som fullföljer en tävling får 1p, en morot för att fullfölja och inte bryta.

Samtliga nybörjare som deltar får 5p , inga resultat kommer sammanställas.

Resultat efter samtliga deltävlingar:

P10-12

Felix Andersson, 12p

Natanel Mårts, 6p

Alexander Nord, 4p

P13-14,

Albin Morelius, 12p

Casper Casserstedt, 6p

P15-16

Hampus Kihl, 12p

F10-12

Inez Rutkvist, 6p

Emelie Lindström 4p

F13-14

Emellie Olgerfelt, 12p

F15-16

Alva Casserstedt, 6p

H17-39

Johan Widén, 12p

Christian Olgerfelt, 9p

Magnus Hagberg, 8p

Andreas Andersson, 4p

Lars Blomqvist, 1p

D17-39

Anna Pettersson, 12p

Anna Rutkvist, 6p

Nybörjare med 10 poäng

Alfred Mix, Olle Lindgren, Lucas Vähätalo, Sune Lindgren, Sofie Olgerfeldt, Vilgot Tysklind, Eddie Siuvatti, Emil Hagberg, Anton Nord, Alex Lindell, Inez Rutkvist, Alice Morelius, Hannes Anåker, Ebbe Lindgren, Edvin Blad-Stierne, Oliver Blad-Stierne, Ville Nygren, Edith Nygren

Nybörjare med 5 poäng

Sam Sellberg, Oliver Lindahl, Alvin Lindahl, Elis Johansson, Axel Rutkvist, Petra Hedlund, Jesper Hedlund, Charlie Jingstedt, Axel Johansson, Arthur Kihl

Skribent: Lars Blomqvist
Epost: Adressen Gömd

 Antidop_Banner_VK 

 

Våra sponsorer

      

årefjällsloppet

 

  

 

Handelsbanken 

 

Autoexperten

 

   cykel_motor  

 

 gdoljor 

 

hessling outlines

  

Midroc

 

 Runes Ur

 

AB Veterinärservice

 

   Hedemora Energi

 

Expose

 

Shimano

 

scott_logga


Primab
Säters Snickerifabrik


Coop

Tranback

Säters Ångsåg

Postadress:
CK Natén Säter - Cykel
Malin Hedlund, Mullgatan 2
78335 Säter

Kontakt:
Tel: kontakta via mail
E-post: This is a mailto link

Se all info